OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Keď sa v 80. rokoch rozbiehal thrash metal a my sme podomácky odlievali pyramídy a cvoky na riflovky, asi sme si nekládli otázku, či tu tento žáner bude aj o tridsať rokov. Nezaujímalo nás ani to, čo bude o tridsať rokov z nás, asi to tak bolo lepšie, nechytali sme pri sledovaní „autorít“ blbé stavy typu „tyvole, to aj my skončíme ako títo starí somári?“ Nuž, každý môže posúdiť podľa toho, čo má dnes v zrkadle, thrash tu každopádne stále je. Zažil aj horšie časy, aj prvé „retro“ pred skoro dvoma dekádami, a v posledných rokoch oslovuje hlavne mladšie generácie tak, že to asi ani nikto nečakal.
Kedysi dávno by asi málokto vážne vzal proroctvo o tom, že jeden z najväčších nových thrashmetalových výpraskov v 2. dekáde 21. storočia bude z dielne troch dračíc z brazílskeho Såo Paula, ale stalo sa a dobre je. Prika, Fernanda a Pitchu možno ani samé celkom nevedia, ako došlo k tomu, že za pár rokov je z ich kapely NERVOSA obľúbená, po celom svete cestujúca thrashovica – aj u nás sme ju mali už dvakrát. Čo je dobré, to sa stále môže presadiť aj vo veľkej konkurencii, a tu zapracovalo šťastie v podobe spoľahlivého manažmentu i vydavateľstva. A tak si baby tretieho júna na konto pripísali druhý album „Agony“, 11 skladieb plus 12. bonusovka, a predstavili ho na samostatnom turné.
Od spolkov typu NERVOSA nečakajte progresivitu a nové obzory pre žáner, tu ide výhradne o thrash metal, v prípade Brazílčaniek ten v podstate najnárezovejší. Vychádza sa tu zo spolkov ako SLAYER (miestami hrajú ako Arayovci inšpirovaní death metalom), SEPULTURA (vlastne pochopiteľne), KREATOR (Fernanda je aj vokálne tak trochu Mille, Prika zase tak trochu Max), SODOM alebo POSSESSED. Dalo by sa povedať, že všetka inšpirácia je tu záležitosťou maximálne desiatich rokov medzi 1985 – 1995, pre niekoho retro, pre iného oživenie zlatého veku. Dravý, agresívny thrash metal s trochou deathmetalového korenia – vrátane pár klepačiek – a deštruktívnou energiou nabrúseného punku – v tomto smere vyniká asi najväčší výpal „Guerra Santa“, odspievaný v rodnej portugalčine, vyznievajúcej celkom démonicky a zároveň odkazujúcej na domáci HC/punkový kult RATOS DE PORÃO.
Miernym vybočením z priamočiareho nárezu je bonusová „Wayfarer“, v ktorej sa jedovato útočný thrash metal prelína s odkazom na zeppelinovsko-sabbathovský prelom 60. a 70. rokov. Aj vokál je na niektorých miestach skôr ako od Janis Joplin alebo podobnej ikony z woodstockovských čias. Šťavnatá jazda disponuje veľmi dobrým zvukom, netrpí zbytočným hraním sa na techniku a má všetko, čo patrí k autentickému thrash metalu. Možno je to také „hlavne pre pamätníkov“, neviem, ale na koncertoch je vekový rozstrel publika pomerne široký, čo poteší rovnako ako to, že baby to naživo naozaj baví a tie pochvalné reakcie schytávajú zaslúžene.
So skupinami ako NERVOSA thrash metal nestarne ani vo veku 33 rokov.
8 / 10
Prika Amaral
- gitara, vokál
Fernanda Lira
- vokál, basgitara
Pitchu Ferraz
- bicie
1. Arrogance
2. Theory Of Conspiracy
3. Deception
4. Intolerance Means War
5. Guerra Santa
6. Failed System
7. Hostages
8. Surrounded By Serpents
9. Cyberwar
10. Hypocrisy
11. Devastation
12. Wayfarer
Neni to top album, ale neni to rozhodne vubec spatna nahravka. Rozhodne Nervosu lze skutecne povazovat za thrash metal, jaky ja si predstavuji a jak by, dle meho, mel asi znit. Coz se dnes u spousty kapel, pote co byly oznacovany jako thrash a v 80tych letech ho skutecne hraly, tvrdit neda. Smysluplné kapely dnes spocitam na prstech jedne, max. dvou rukou. A na vrcholu jsou tak nejak Slayer (kvuli kultovnim album), Sodom (kvuli neuveritelmu zivemu prednesu , a to i dnes, kdy o polovinu i vice mladsim hracum, natrhnou na celem festu/koncerte prdel, za posledni roky jsem mel moznost se nekolikrat presvedcit) a mozna i Kreator.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.